Chmury punktów w opracowaniach dendrologicznych
Chmury punktów to nic innego jak zbiór punktów o określonej charakterystyce kolorystycznej wraz z przypisaną klasą geolokalizowane w trójwymiarowej warstwie. Dane takie można pozyskać przy użyciu np.: lotniczego lub naziemnego skaningu laserowego lub przy użyciu zbioru zdjęć przetworzonych w specjalistycznych programach. Dane tego typu umożliwiają obrazowania trójwymiarowe dużych terenów (nawet całych miast!).
Co istotne dane LIDAR (z lotniczego skaningu laserowego) są ogólnodostępne. Jednym z podstawowych źródeł danych skaningu laserowego dla terytorium Polski jest Geoportal, który udostępnia chmury punktów pokrywające całość terytorium Polski. Dane lidarowe pochodzą z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, jednak nie są takie same i w zależności od lokalizacji oferują różną jakość i aktualność.
Oprócz aktualności dostępne chmury punktów różnią się również ilością pikseli. Ogólnie rzecz biorąc im większa miejscowość tym możemy spodziewać się więcej pikseli na metrze kwadratowym. Tereny poza miastami i mniejsze miejscowości to z reguły 4p/m2 natomiast w dużych miastach możemy spodziewać się 12, 15, a nawet 40p/m2 (np. Gdańsk w ukł. EVRF2007).
Ogólnie dostępne chmury punktów na terenie miast oferują dość duży poziom szczegółowości. Punkty w chmurze z reguły będą już sklasyfikowane, co oznacza umieszczenie ich w kilku różnych klasach. Do klas tych należą m. in.: niska, średnia i wysoka zieleń (drzewa), grunt, budynki, woda. Pozwala to wybierać interesujące nas klasy punktów jak na poniższym zdjęciu.
Zastosowanie danych lidarowych np.: do działań związanych z utrzymaniem zieleni w miastach ma bezsprzecznie przyszłość.
Poniżej porównanie chmury punktów krzewu z poligonem uzyskanym za pomocą urządzenia GPS klasy geodezyjnej w trakcie inwentaryzacji, w rzucie pionowym 2D: