Co zawiera inwentaryzacja drzew?
Inwentaryzacja drzew to dość skomplikowany proces w trakcie, którego przydają się umiejętności z zakresu dendrologii, ochrony środowiska, a nawet geodezji. Wybór informacji jakie będą zbierane podczas inwentaryzacji ma duże znaczenie z uwagi na jej cel, który może się różnić w zależności od potrzeb zamawiającego. Celów inwentaryzacji może tez być wiele, niektóre z nich to na przykład:
ochrona zieleni w procesie inwestycyjnym
wyodrębnienie zieleni kolidującej z inwestycją w celu wycinki
poprawa bezpieczeństwa w otoczeniu drzew
opracowanie zaleceń pielęgnacyjnych drzewostanu
Oczywiście cele inwentaryzacji mogą się zazębiać. Przeważnie każda inwentaryzacja będzie zawierać uwagi odnośnie drzew, które wymagają zabiegów poprawiających bezpieczeństwo w ich okolicy. Przeprowadzenie inwentaryzacji w celu ochrony drzew w procesie inwestycyjnym jest dzisiaj praktyką powszechną. Powinna być wykonywana albo przed albo przynajmniej w fazie projektowania inwestycji na danym terenie. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z koniecznością wprowadzenia zmian w projektach z uwagi na drzewa lub krzewy z inwestycją kolidujące.
Trzeba również pamiętać, że jeśli planuje się usunięcie drzew lub krzewów kolidujących z inwestycją – proces ten będzie wymagał uzasadnienia w projekcie inwestycji, ze względu na ich położenie, co wiąże się z… Inwentaryzacją.
Inwentaryzacja zieleni powinna składać się z kilku części:
opisowej: zawierającej informacje co do terenu inwentaryzacji, inwestora, celu inwentaryzacji oraz opis stanu obecnego zieleni,
dokumentacji zdjęciowej terenu,
tabelarycznej: gdzie znajdzie się szczegółowy opis drzew i krzewów wraz z ich cechami,
graficznej: która zawiera mapę z lokalizacją poszczególnych drzew i krzewów.
Część opisowa koncentruje się na ogólnym opisie drzewostanu i krzewów oraz informacjach o rodzaju terenu, na którym dokonywana jest inwentaryzacja drzew i krzewów. Zawarte są informacje o walorach estetycznych (istotnych zwłaszcza w otoczeniu miejskim), środowiskowych i przyrodniczych.
Dokumentacja zdjęciowa prowadzona jest w celu zapisu stanu istniejącego zieleni. Istotne jest aby ewentualne uszkodzenia drzew, które są obecne zostały wykazane w dokumentacji zdjęciowej lub jeśli to niemożliwe w uwagach w części tabelarycznej. Uszkodzenia drzew istniejące jeszcze przed realizacją inwestycji mogłyby bowiem zostać w przeciwnym wypadku przypisane inwestorowi.
Część tabelaryczna to przede wszystkim opis każdego drzewa i krzewu. W tabeli inwentaryzacyjnej drzewa opisywane są przy użyciu przynajmniej kilku istotnych cech: gatunku i odmiany (z nazwami łacińskimi), obwodu (na wysokości 130 cm), wysokości oraz rzutu korony. Jeśli chodzi o krzewy – podaje się ich gatunek i odmianę, powierzchnie oraz wysokość. Staramy się również zamieszczać uwagi odnośnie stanu drzew i krzewów. Szczególnie jeśli stan ten może zagrażać otoczeniu lub opisywana zieleń nosi ślady uszkodzeń naturalnych lub mechanicznych.
Część graficzna to mapa z lokalizacją drzew i krzewów w terenie. Mapa powinna być na tyle szczegółowa aby możliwe było odnalezienie drzew w terenie. Drzewa lokalizujemy z reguły za pomocą profesjonalnego zestawu GPS, który umożliwia ich lokalizację z dokładnością nawet do kilku centymetrów w terenie.